Rodzaje obornika

Obornik jest niezwykle cennym rodzaj naturalnego nawozu, stanowiącym przede wszystkim zasadnicze źródło próchnicy, która ma niebagatelne znaczenie dla utrzymania odpowiedniej struktury gleby w naszym ogrodzie. Im więcej próchnicy w glebie, tym będzie ona bardziej urodzajna. Jako część kompostu lub ściółki, wpływa na znaczący wzrost składników odżywczych, zarazem pomagając utrzymać w glebie odpowiednią wilgotność.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że z uwagi na różne pochodzenie obornika oraz odmienny sposób przetwarzania w układzie trawiennym różnych gatunków zwierząt – posiada on także odmienne właściwości. Poniżej przedstawiamy jego rodzaje, właśnie ze względu na źródło pochodzenia oraz jego wiodące właściwości.

źródło: pinterest.com

źródło: pinterest.com

Nawóz koński

Nawóz koński jest stosunkowo łatwo dostępny z gospodarstw rolnych i pobliskich stajni. Jest to rodzaj nawozu polecany przede wszystkim do ziem ciężkich, mokrych, gliniastych i do przygotowywania rozsadnika. Obornik koński jest bogaty w azot (około 0.6%) w związku z powyższym jest on szczególnie ceniony. W porównaniu z innym nawozami organicznymi – bardziej włóknisty oraz bogatszy w składniki odżywcze dla gleby (a tym samym roślin), niż na przykład krowieniec. Ponadto stanowi on materiał łatwiejszy do rozłożenia i charakteryzuje się “przyjemniejszym” zapachem.

źródło: flickr.com

źródło: flickr.com

Krowieniec (obornik bydlęcy)

Typ nawozu organicznego charakteryzujący się również wysoką zawartością azotu (około 0.4%), z uwagi na swoje właściwości jest polecany do stosowania na ziemie piaszczyste, lekkie. Krowieniec jest nawozem zimnym, bogatym w wodę, co utrudnia jego zastosowanie, dobrze więc wymieszać go z materiałem absorbującym, np. słomą. Ze względu jednak na wysoką zawartość wody, stanowi także dla gleby świetne spoiwo, wpływając znacząco na jej lepkość.

Obornik świński,

Podobnie jak obornik bydlęcy – polecany na gleby piaszczyste, z uwagi na wysoką zawartość azotu, a także wysoką wilgotność.

Nawóz kurzy (kurzak, obornik drobiowy, ptasi pomiot)

Ptasi pomiot jest nawozem o wysokiej zawartości azotu (około 1.8%), ten jednak występuje w przeważającej ilości w postaci kwasu moczowego, który szybko rozkłada się do amoniaku. Fakt ten wpływa także, na pewną uciążliwość w jego stosowaniu (odór i płynność może być dość kłopotliwa). Polecany dla gleby odpoczywającej.

Nawóz króliczy i owczy,

Bardzo dobry ze względu na wysoką ilość azotu, jednocześnie bogaty w składniki. Dla ułatwienia jego zastosowania w ogrodzie, dobrze dodatkowo wymieszać go np. z trocinami. Króliczy nawóz charakteryzuje się wysokim odczynem zasadowym (około 7,9pH), toteż służy on przede wszystkim glebie wymagającej odkwaszenia.
Obornik owczy dobrze sprawdzi się w przypadku uprawy roślin żarłocznych, z uwagi na wysoką zawartość azotu i innych składników odżywczych.

Warto pamiętać!

  • Decydując się na zastosowanie obornika, warto zaznajomić się z warunkami hodowli zwierząt – tak aby nie wprowadzać do gleby zbędnych hormonów oraz antybiotyków.
  • Obornik najlepiej stosować w okresie jesiennym, dzięki czemu zdąży on odpowiednio jest rozłożyć do wiosny
    W przypadku zastosowania w okresie wiosennym, warto zadbać o to, by zastosować mniejszą jego ilość, w przeciwnym wypadku  może utrudniać kiełkowanie roślin,
Bookmark the permalink.

Comments are closed