Kwiecień w ogrodzie. Lista prac ogrodniczych.

Kwiecień w ogrodzie to czas naprawdę intensywny. Już nie tylko możemy przygotowywać się do wysiewu, ale siać. Nie tylko porządkować, ale tworzyć. Sama przyroda z resztą zachęca nas coraz bardziej do spędzania czasu na jej łonie – dzień widocznie się wydłuża, słońce coraz częściej wyłania się zza chmur a rośliny (jak przystało na kwiecień) często rozpoczynają kwitnienie. Oto lista prac ogrodniczych na ten miesiąc.

TRAWNIK

 

Zakładamy trawnik,

Jeśli jeszcze nie macie własnego kawałka “zielonej ziemi” kwiecień to dobry czas na rozpoczęcie prac związanych z zakładaniem trawnika. Może to być trawnik z rolki (dla lubiących natychmiastowy efekt), bądź też trawnik z siewu – dla cierpliwych. W obu przypadkach ziemia wymaga podobnego przygotowania, o czym możecie więcej przeczytać tutaj.

Wykonujemy niezbędne zabiegi pielęgnacyjne,

Jeśli nie uczyniliśmy tego wcześniej, warto przyjrzeć się dokładnie jaki jest stan darni po zimie, porządnie wygrabić trawnik, zwałować (o tym więcej tutaj) i jeśli jest taka potrzeba – zastosować odpowiednio aerację czy wertykulację.
Warto też – jeśli zauważyliśmy puste miejsca – dosiać go odpowiednią mieszanką.

Nawozimy darń,

Jako, że w kwietniu znacznie zwiększają się przyrosty darni, warto jest zadbać o jej należyte nawożenie – w tym celu dobrze jest zastosować sprawdzone nawozy, odmierzając zawsze ilość nawozu zgodnie z informacjami podanymi przez producenta. Jeśli mamy taką możliwość, warto jest obsypać trawnik równomiernie siewnikiem (wzdłuż i w poprzek). Jeśli jednak nie posiadamy siewnika- ręczne nawożenie, też przyniesie świetne efekty 😉
W doborze nawozu zwróćmy uwagę na skład – trawnik w tym okresie prócz innych minerałów, najbardziej potrzebuje azotu (N) i fosforu (P), które umożliwią szybszy jego wzrost, nadadzą soczystego koloru i umożliwią rozrost warstwy korzeniowej darni.
Pamiętajmy także, aby intensywnie podlać trawnik po zabiegu nawożenia.

Wykonujemy pierwsze koszenie trawnika,

Przed przystąpieniem do koszenia sprawdźmy najpierw dokładnie stan kosiarki, łącznie z zadbaniem o jej naostrzenie.
Pierwsze koszenie możemy zaplanować, gdy trawa osiągnie odpowiednią wysokość (zwykle 5-7 cm). W miejscach, w których dosiewaliśmy nasiona – nawet 10 cm.
Jednocześnie pamiętajmy, aby kosić na maksymalnie wysokość 4 cm. Regularne koszenie sprawi, że trawa ładnie się zagęści.

Rozpoczynamy “walkę” z chwastami,

Jak co roku w ogrodzie, warto już teraz rozpocząć odchwaszczanie. Po zimie trawa jest bowiem słabsza, przyroda zaś nie lubi pustki. Tam gdzie na trawniku będą nie obsiane braki, natychmiast pojawią się chwasty (i dobrze, tak naprawdę chronią one bowiem glebę przed wysychaniem).
Najlepiej jest usuwać chwasty ręcznie – z korzeniami. Jest to sposób żmudny i męczący, ale umożliwia nam nie stosowanie w ogrodzie żadnych środków chemicznych. Pamiętajmy jednocześnie, że rośliny, popularnie zwane przez nas chwastami – koniecznie trzeba usuwać z korzeniem.
W tej nierównej walce niewątpliwym sprzymierzeńcem będzie kosiarka. Regularne koszenie uniemożliwia bowiem większości niepożądanych roślin zakwitanie i rozsiew.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?
Jeśli nie mamy suszy, nie podlewajmy trawnika! Wiosna to czas, gdy naturalnie pojawiają się częściej deszcze. Rośliny niepodlewane są odporniejsze, lepiej ukorzenione i mniej wrażliwe na susze.

Pamiętajmy, że zbyt niskie koszenie,przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego – trawa będzie słabsza, rzadsza, bardziej podatna na pojawianie się mchu i chwastów.

 

WARZYWNIK

 

Przygotowujemy grządki,

Wysiewamy do gruntu odpowiednie gatunki,
Kwiecień to czas w którym możemy rozpocząć wysiewanie wprost do gruntu przeznaczonych do tego roślin, są to m.in.: kalafior, kalarepa, brokuły, sałatę, dymkę, szalotkę, pierwiosnki, liliowce, dzwonki, stokrotki, niezapominajki, goździki, złocienie, astry, naparstnice, róże etc.,

Przygotowujemy sadzonki,
Do późniejszej wysady przygotowujemy sadzonki ogórków, cukinii, jarmużu, bazylii, majeranku, melisy, tymianku, hyzopu czy szałwii.

Rozsadzamy lub przesadzamy odpowiednie byliny,
Do rozsady gotowe są już takie byliny jak: hyzop, melisa, mięta, lubczyk, echinacea, szczypiorek, estragon, paproć.

Siejemy groch i szpinak (do połowy kwietnia),

Sadzimy do gruntu  ziemniaki,
Aby mieć własne ziemniaki, warto teraz zasadzić do gruntu podkiełkowane ziemniaki. Warto pamiętać, żeby ich dodatkowo nie podlewać – bulwy mają w sobie wystarczający zapas wody aby się rozwijać, a aura dodatkowo zaspokoi większe na nią potrzeby.

Przycinamy lawendę, tymianek, hyzop, szałwie,  cząber górski,

 

DRZEWA I KRZEWY

 

Dokonujemy ostatnich nasadzeń drzewek i krzewów kopanych,
Często sadzonki drzew owocowych są obecnie przez szkółkarzy przetrzymywane w chłodniach, przez co troszkę wydłuża się ich okres uśpienia, warto jednak zmieścić się z nasadzeniami do początku kwietnia, potem sadzić już jedynie pojemnikowane.  Jeśli nie jesteśmy pewni czy kwiecień w ogrodzie to czas odpowiedni aby w miarę bezpiecznie dokonać nasadzenia drzewek kopanych z gruntu – warto przyjrzeć się czy są jeszcze bezlistne. Jeśli tak jest, istnieje duże prawdopodobieństwo, że się przyjmą.

Szczepimy drzewka,

Rozmnażamy wegetatywnie niektóre krzewy,
Do rozmnażania wegetatywnego w tym okresie nadają się m.in.: agrest, porzeczki, jeżyny, winorośl przez odkłady pionowe i poziome. Taki typ rozmnażania charakeryzuje się wykorzystaniem części organizmu matecznego, co zapewnia uzyskanie sadzonek o powtórzonych cechach rośliny rozmnażanej.

Sprawdzamy opaski z tektury falistej na jabłoni,

Przeglądamy drzewa i krzewy w poszukiwaniu szkodników,
Takie oględziny warto zastosować przede wszystkim w przypadku jabłoni, gruszy, porzeczki etc. Jeśli zauważymy problemy, możemy zastosować odpowiednie opryski. Jeśli natomiast staramy się unikać chemii musimy postarać się usuwać szkodniki ręcznie i spryskać drzewa i krzewy naparem ze skrzypu, co pomoże chronić je także przed ewntualnymi chorobami grzybowymi.

Oczyszenie i ściółkowanie truskawek i poziomek,
W przypadku nasadzonych w poprzednim sezonie truskawek i poziomek, dobrze jest odpowiednio je oczyścić, obrywając stare, zeschnięte liście. Warto także zastosować ściółkowanie (np. igliwiem czy słomą).

Ściółkowanie gatunków ozdobnych,
Glebę ściółkowaniem warto także zabezpieczyć  wokół gatunków ozdobnych takich jak: azalie, różaneczniki, iglaki, wrzosów.

 

Pamiętajcie, że przygotowaliśmy dla Was  Checklista – prace w ogrodzie – nie tylko na marzec w ogrodzie, ale na cały rok. Możecie dostosować ją do swoich ogrodniczych potrzeb i powiesić na lodówkę czy w innym widocznym miejscu.

Za zdjęcia dziękujemy Pracowni Artystycznej Bombadilo.

Bookmark the permalink.

Comments are closed